محصولات مراقبت از پوست

چهار نکته که باید درباره تغییر رژیم مراقبت از پوست بدانید

مراقبت از پوست گزینه‌ای است که در این شرایط آب و هوایی باید حتما دستورالعمل ویژه‌ای برایش داشته باشیم.

به گزارش آی‌زندگی، کسانی که رژیم مراقبت از پوست خودشان را تغییر می‌دهند، حتما می‌دانند که خرید محصولات جدید تا چه اندازه هیجان‌انگیز است، اما قطعا این را هم می‌دانند که واکنش‌های پوستی همیشه طبق انتظارات ما شکل نمی‌گیرند. این نکته مهم به‌خصوص در میان افرادی که دارای پوست حساس هستند، با شدت بیشتری به چشم می‌خورد، زیرا این افراد با تغییر رژیم مراقبت از پوست خودشان معمولا با واکنش‌های سریع مواجه می‌شوند. بنابراین وقتی که رژیم مراقبت از پوست را تغییر می‌دهیم، واقعا باید منتظر چه اتفاقاتی باشیم؟

۱. واکنش طبیعی پوست با واکنش آلرژیک تفاوت دارد 

چه در حالتی که پوست با محصول جدید سازگار باشد و چه در حالتی که سازگار نباشد، واکنش‌های پوستی خاصی نمایان خواهند شد؛ از سوزش و خارش تا بثورات پوستی قرمز، تورم پوست و تاول. تحریکات پوستی خفیف مثل سوزش و قرمزی پوست، مخصوصا در اثر تماس با تونرهای اسیدی، محصولات لایه‌بردار یا رتینوئیدهای موضعی عجیب نیست. اما واکنش آلرژیک پوستی می‌تواند دردناک باشد و برای مدت‌زمان طولانی ادامه پیدا کند. در صورت مواجهه با چنین مشکلی حتما استفاده از محصول جدید را متوقف کنید و سریعا به متخصصان پوست‌ومو مراجعه کنید. اگر پوست شما پس از تماس با یک محصول جدید شدیدا دچار خارش و سوزش شد، حتما پوست را بشویید.

۲. به پوست برای سازگار شدن با محصولات جدید فرصت بدهید 

وقتی که رژیم مراقبت از پوست را تغییر می‌دهید، باید به زبان پوست و بدن خودتان توجه کنید و تغییراتی مانند خشکی پوست، پوسته‌ریزی، قرمزی و جوش‌های آکنه‌ای را زیر نظر بگیرید. اگر از رتینوئیدهای موضعی یا کرم‌های آکنه استفاده کردید و پوستتان دچار خشکی، پوسته‌ریزی، قرمزی و تحریکات پوستی شد، تعداد دفعات استفاده از محصول را کمتر کنید. این محصولات در ابتدا فقط باید یک‌بار در هفته استفاده شوند و سپس به‌صورت تدریجی می‌توان دفعات استفاده از آنها را تا دو یا سه بار در هفته افزایش داد.

۳. حداقل ۲ ماه طول می‌کشد تا ترکیبات فعال به نتیجه برسند 

بعضی افراد انتظار دارند که با چند بار استفاده از یک محصول به تغییرات چشمگیر و قابل توجهی دست پیدا کنند، درحالی که چنین چیزی ممکن نیست زیرا نمایان شدن اثربخشی ترکیبات فعال حداقل ۲ ماه طول می‌کشد. آنتی‌اکسیدان‌های موضعی، رتینوئیدها و کرم‌های محو‌کننده رنگدانه‌های پوستی جزو همین محصولات هستند. بنابراین داشتن صبر و حوصله برای نتیجه‌ گرفتن از محصولات مراقبت از پوست واقعا کلیدی و مهم است.

۴. در بعضی موارد گزگز یا سوزن‌سوزن شدن پوست نشانه بدی نیست 

وقتی که برای اولین دفعات از محصولات جدید استفاده می‌کنید، معمولا احساس گزگز یا سوزن‌سوزن شدن پوست به این معناست که محصول جدید واقعا درحال عمل کردن است. محصولات دارای ترکیبات اسیدی یا لایه‌بردارها و همچنین رتینوئیدهای موضعی بیشتر از محصولات دیگر این حالت را در پوست به‌وجود می‌آورند. بنابراین اگر حالت گزگز پوست بسیار خفیف بود و پس از مدتی برطرف شد، یعنی می‌توانید استفاده از محصول مورد نظرتان را ادامه بدهید. اما اگر این مشکل ادامه پیدا کرد و به‌مرور زمان تشدید شد، حتما استفاده از محصول جدید را قطع کنید.

منبع: سلامت

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx