سلامت چشم می تواند راز طول عمر باشد!

 

به گزارش آی‌زندگی؛ به گفته محققان با بررسی سلامت چشم‌ها می‌توان به سلامت کلی بدن پی برد و طول عمر فرد را پیش بینی کرد.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سلامت چشم‌های شما ممکن است تأثیر مستقیمی بر شرایط بدن و مدت زمان زندگی شما داشته باشد. بر این اساس با معاینه چشم می‌توان میزان تقریبی طول عمر فرد را مشخص کرد.

در مورد ارتباطی بین رژیم غذایی، ریتم شبانه روزی، سلامت چشم و طول عمر، ارتباطات جالب توجهی پیدا کرده‌ایم. این اولین باری است که دانشمندان تمام این جنبه‌های مختلف سلامت را به چشم یک فرد مرتبط می‌کنند.

مطالعه ما استدلال می‌کند که اختلال عملکرد چشم در واقع می‌تواند باعث ایجاد مشکلات در سایر بافت‌ها شود.

رژیم گرفتن و کاهش میزان کالری می‌تواند عملکرد‌های متعددی را در سراسر بدن از جمله سلامت چشم بهبود بخشد. در واقع کم کردن میزان غذا نه تنها بینایی را بهبود می‌بخشد، بلکه در واقع در تأثیرگذاری بر طول عمر نقش دارد.

در این مطالعه جدید، پژوهشگران ارتباط بین سلامت چشم و طول عمر را در مگس‌های میوه، مگس معمولی و مگس سرکه بررسی کردند.

این یافته که سلامت چشم، حداقل در مگس میوه، می‌تواند مستقیماً طول عمر را تنظیم کند، برای ما شگفت‌انگیز بود.

این ارتباط در ریتم‌های شبانه روزی نهفته است، سیستم ۲۴ ساعته‌ای که بدن با آن عملکرد‌های خود را در طول روز و شب تنظیم می‌کند. این ساعت درونی بر هر سلول بدن تأثیر گذاشته و با طلوع و غروب خورشید با نور و تغییرات دما سازگار می‌شود. این ریتم همچنین چرخه خواب و بیداری، رونویسی ژن و ترجمه پروتئین را کنترل می‌کند.

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶، آزمایشگاه کاپاهی نشان داد که مگس‌های میوه در رژیم غذایی محدود تغییرات قابل توجهی را در ریتم شبانه روزی خود تجربه کردند. به نوبه خود، این موضوع باعث افزایش طول عمر آن‌ها شد.

مگس میوه عمر کوتاهی دارد و این ویژگی، آن‌ها را به یک مدل مطالعاتی مناسب تبدیل می‌کند که به ما امکان می‌دهد خیلی چیز‌ها را در یک زمان نمایش دهیم.

محققان مطالعه جدید خود را با بررسی اینکه کدام ژن‌ها با الگوی شبانه روزی نوسان می‌کنند، زمانی که مگس‌ها در رژیم غذایی نامحدود هستند، آغاز کردند. آن‌ها همچنین این حشرات را با گروه دیگری که فقط ۱۰ درصد از پروتئین دریافتی خود را در رژیم غذایی نامحدود مصرف می‌کردند، مقایسه کردند.

چندین ژن به تغییرات رژیم غذایی واکنش داده و همچنین فراز و نشیب را در نقاط مختلف روز نشان می‌دهند. این تیم همچنین دریافتند که ژن‌های ریتمیک که بیشتر با رژیم غذایی فعال می‌شوند از چشم‌ها می‌آیند.

به طور خاص، محدودیت‌های رژیم غذایی، گیرنده‌های نوری، نورون‌های تخصصی در شبکیه را فعال می‌کند که به تغییرات نور پاسخ دهند. در ادامه این تیم آزمایش‌هایی انجام داد که نشان داد مگس‌ها در تاریکی دائمی در واقع طول عمر بیشتری دارند.

این مساله برای ما بسیار عجیب به نظر می‌رسید. ما فکر می‌کردیم که مگس‌ها به نشانه‌های روشنایی نیاز دارند تا ریتم شبانه روزی خود را داشته باشند.

آیا ژن‌های چشم روی طول عمر شما تأثیرگذار هستند؟
پژوهشگران این تیم مطالعاتی به طور قطعی به این پرسش که آیا ژن‌های چشم روی طول عمر تاثیرگذارند؟ پاسخ بله می‌دهند. ما همیشه به چشم به عنوان چیزی فکر می‌کنیم که به ما خدمت می‌کند تا بینایی را فراهم کند. ما آن را چیزی نمی‌دانیم که باید برای محافظت از کل بدن مهم باشد.

از آنجا که چشم‌ها دائماً در معرض دنیای بیرون هستند، سیستم ایمنی آن‌ها همیشه فعال است. این موضوع می‌تواند منجر به التهاب شده و در طول مدت طولانی می‌تواند باعث بدتر شدن سلامتی و ایجاد بیماری‌های مزمن شود. علاوه بر این، نور می‌تواند باعث از بین رفتن گیرنده‌های نوری شده و باعث التهاب بیشتری شود.

خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی تلفن و قرار گرفتن در معرض آلودگی نوری در شب شرایط بسیار آزاردهنده بوده و محافظت از چشم را مختل می‌کند و می‌تواند عواقبی فراتر از بینایی داشته و به بقیه بدن و مغز آسیب برساند.

در خاتمه پژوهشگران می‌گویند معاینه چشم می‌تواند نکته‌ای مهم در بررسی سطح سلامت فرد باشد و میزان سلامت و طول عمر وی را پیش بینی کند.

یافته‌های این مطالعه در مجله “Nature Communications” منتشر شده است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx