خستگی

این نوع خستگی نشانه کبد چرب است!

به گزارش آی‌زندگی، بیماری های کبدی اغلب با نوشیدن بیش از حد الکل مرتبط هستند. اما بیشتر موارد، ازجمله کبد چرب، در واقع از چیز دیگری نشأت می‌گیرند. در اینجا فهرستی از علائم وجود دارد که باید مراقبشان باشید. در برخی از موارد، بیماری کبد به دلیل تجمع چربی اتفاق می‌افتد که در این حالت به آن کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) می‌گویند؛ اصطلاحی کلی بر طیف وسیعی از بیماری های کبدی که بر افرادی که مقدار کمی الکل مصرف می‌کنند و آنهایی که اصلا الکل نمی‌نوشند تاثیر می‌گذارد. علائم کبد چرب می‌تواند مشخص و یا غیر قابل تشخیص باشد. احساسی که صبح بعد از بیدار شدن از خواب دارید می‌تواند نشانگر ابتلا به کبد چرب غیرالکلی باشد.

مرکز بهداشت ملی انگلیس خستگی را به عنوان یکی از علائم کبد چرب برمی‌شمرد؛ خستگی شدیدی که با خواب و استراحت برطرف نمی‌شود. همه ما گاهی اوقات در طول روز احساس خستگی را تجربه می‌کنیم. اما آنچه می‌تواند نشانه یک مشکل جدی باشد، زمانی است که خسته از خواب بیدار می‌شوید و با وجود خواب کامل شبانه، احساس می‌کنید به اندازه یک چشم بر هم زدن هم نخوابیده‌اید.

سایر علائم هشداردهنده کبد چرب غیرالکلی عبارتند از:

درد یا ناراحتی در سمت راست بالای شکم

تورم شکم

بزرگ شدن عروق خونی در زیر سطح پوست

بزرگ شدن طحال

قرمز شدن کف دست

زردی یا یرقان

کاهش وزن بی‌دلیل

با اینکه این موارد به عنوان علائم ابتلا به کبد چرب غیرالکلی شناخته می‌شوند، اما می‌توانند نشانه بیماری‌های دیگری نیز باشند. پزشکان توصیه می‌کنند اگر بیماری کبدی دارید و هر یک از این علائم را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص در صورت مشکوک بودن به کبد چرب غیرالکلی ممکن است برایتان آزمایش خون یا سونوگرافی بنویسد و شاید برای تایید تشخیص خود، نمونه ‌برداری انجام دهد. بیماران با این علائم اغلب تحت سی تی اسکن یا ام آر آی نیز قرار می‌گیرند.

نکات مهم برای مراقبت از کبد

وزن خود را در حالت سالم حفظ کنید

رژیم غذایی متعادلی داشته باشید

به‌طور منظم ورزش کنید

از سموم دوری کنید

رابطه جنسی ایمن داشته باشید

منبع: روزیاتو

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx