افسردگی

تاثیرات منفی افسردگی بر سلول‌های خونی

به گزارش آی‌زندگی، چند روز پیش رسانه‌های پزشکی و سلامتی خبر از انجام یک مطالعه جدید درباره تاثیرات منفی افسردگی بر سلول‌های خونی و سیستم ایمنی انسان دادند که برای اولین بار این موضوع را به اثبات می‌رساند که اختلال افسردگی تغییر شکل سلول‌های خونی را تشدید و تسریع کرده و از این طریق بر سیستم ایمنی بدن انسان تاثیر می‌گذارد.

به نقل از شفقنا، این تحقیق جدید که توسط محققان دانشگاه تکنولوژی درسدن و دانشگاه زوریخ- البته با همکاری موسسه ماکس‌پلانک که در زمینه علم نور مطالعه می‌کند به انجام رسیده؛ موفق به ایجاد یک ارتباط مستقیم و آشکار بین اختلال افسردگی و تغییرات فیزیکی در سلول‌های خونی شده است. در این زمینه دانشگاه تکنولوژی درسدن در یک بیانیه رسانه‌ای که در وبسایت دانشگاه منتشر شده، مدعی شده که تیم تحقیقاتی پس از انجام یک سری مطالعات موردی و مقطعی روی ۶۹ فرد در معرض خطر ابتلا به افسردگی و ۷۰ فرد سالم به این کشف دست یافته است.

اعضای این تیم تحقیقاتی در طول روند تحقیق دریافتند که سلول‌های خونی محیطی در بیماران مبتلا به اختلالات افسردگی در مقایسه با افراد سالم استعداد و قابلیت تغییر شکل بیشتری دارند، با این که کمترین شواهدی در مورد تغییر اندازه سلول‌های خونی در جریان این مطالعه به دست نیامد.

تحقیقات جدید، همانطور که در اوایل نوشته هم مورد اشاره قرار گرفته، برای اولین بار نشان می‌دهد که اختلال افسردگی نقش مهمی در افزایش روند تغییر شکل سلول‌های خونی دارد. به عبارت بهتر در این تحقیق مشخص شد افرادی که در طول زندگی خود از اختلال افسردگی رنج می‌بردند، با افزایش محسوس تغییر شکل سلولی در مونوسیت‌ها و نوتروفیل‌ها مواجه شده بودند، و در عین حال لنفوسیت‌های افراد مبتلا به اختلال افسردگی نیز تغییرشکل‌پذیرتر بودند.

دکتر آندریاس والتر، نویسنده اصلی این تحقیق که در حال حاضر در مؤسسه روان‌درمانی و روان‌شناسی بالینی دانشگاه زوریخ کار می‌کند، همچنین گفت که آن‌ها به طور موازی در حال کار بر روی تحقیقی در مورد درمان‌های دارویی برای بهبود فرآیندهای شناختی و عاطفی ناکارآمد نیز هستند.

به گفته این پزشک آلمانی «در واقع به نظر من، تنها یک رویکرد جامع‌نگر می‌تواند این اختلال پیچیده را درک و به طور موثر درمان کند و از یان طریق از دردها و رنج‌های زیادی در آینده جلوگیری کند».

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx