تنبلی چشم

بلایی که تنبلی چشم سر چشمان می‌آورد

تشخیص تنبلی چشم کودک از سه سالگی با درمان ۱۰۰ درصدی همراه است اما با افزایش سن این درمان بسیار سخت شده و پس از ۱۲ سالگی تقریبا غیرممکن خواهد بود.

به گزارش آی‌زندگی، تنبلی چشم تاثیر بالایی روی بینایی و چشم ها دارد. فریده زنوزی کارشناس پیشگیری از تنبلی چشم با اشاره به اینکه تنبلی چشم در بیش از ۹۸ درصد موارد علامتی ندارد و خانواده معمولا متوجه این بیماری در کودک نمی شوند اظهار داشت: غربالگری تنبلی چشم اغلب از ۳ سالگی آغاز می شود. چون بچه‌ها در این سن به زبان آمده اند و می‌توانند در جهت یابی کمک کنند.اگرچه هنوز نمی تواند مشکلات خود را به صورت روان ادا کند. یکی از دغدغه های ما هم همین است که اگر تنبلی چشم کودک به موقع تشخیص دادن نشود می تواند عوارض جبران ناپذیری را بر جای گذارد.

به نقل از فارس، وی افزود: عدم شناسایی و درمان به موقع بیماری می‌تواند کم بینایی شدید تا نابینایی مطق را به همراه داشته باشد. تشخیص این بیماری از سه سالگی موجب درمان ۱۰۰ درصدی بیماری می شود. اما هر چقدر از این زمان فاصله بگیریم به ویژه وقتی کودک به سن ۶ سالگی برسد درصد بهبود بسیار کمتر شده و در دوازده سالگی تقریبا هیچ شانسی برای درمان وجود نخواهد داشت.

زنوزی درباره جامعه آماری تنبلی چشم در کودکان استان تهران گفت: شیوع جهانی این بیماری ۱ تا ۲ درصد است. در سال گذشته نیم درصد کودکان استان تهران که مورد غربالگری قرار گرفتند؛ تنبلی چشم داشتند.بواسطه غربالگری‌های به موقعی که در کشورانجام می‌شود وضعیت خوبی داریم و آمار مبتلایان از شیوع جهانی کمتر است.

زنوزی کارشناس پیشگیری از تنبلی چشم استان تهران با بیان اینکه ۷۰۰ هزار کودک باید در سال جاری غربالگری تنبلی چشم شوند گفت: تا کنون از این تعداد فقط ۲۵۰ هزار کودک غربال شده اند و زمان زیادی هم تا پایان سال نداریم. حدود ۴۰۰ هزار پایگاه سنجش بینایی در استان تهران وجود دارد و خانواده ها می توانند نشانی پایگاه های سنجش بینایی بهزیستی را از سایت این سازمان دریافت کنند و یا با شماره تلفن‌های پایگاه ها برای مراجعه تماس بگیرند.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx